BBYO | AZA & BBG | Convention internationale | Eté

2019-2020

INTERNATIONAL
LEADERSHIP NETWORK

NETWORKS, COMMITTEES, TASK FORCES, AND EXPERIENCES

About the International Leadership Network (ILN)

The Grand Board of the Aleph Zadik Aleph and the International Board of the B’nai B’rith Girls lead, manage, and support the
Movement’s teen leadership and membership via the International Leadership Network (ILN). The ILN is the core of the Movement
around the world—it builds, shapes, and leverages the power of AZA & BBG and Jewish teens worldwide.

Learn about the different areas of the ILN and explore current opportunities that exist below. New opportunities to serve on the ILN will pop up on the Lead Hub throughout the year. The largest wave of opportunities open in June and launch in the fall. See who is currently serving on the ILN for this school year.

The Grand Board of the Aleph Zadik Aleph & International Board of the B'nai B'rith Girls

Réseaux

Groups of teens with similar leadership responsibilities.

N
etworks have regular
communication to support Movement goals and growth. Every officer is a part of a Counterpart Network.

★ Elected

Explore Networks

Committees

Groups with a defined
purpose and clear outcomes.

Committees work to plan events, mobilize the Movement, work toward a shared cause, or explore a topic together.

★ Appointed or Selected

Explore Opportunities

Task Forces

Temporary groups focused on a specific priority.

Task Forces exist to explore new ideas, give feedback, or mobilize around projects that will be identified by the group.

★ Appointed or Selected

Explore Opportunities

Experiences

Experiences unite groups of teens in-person for travel, education, and exchanges.

Experiences are everything from Ambassadors journeys to representing BBYO at
conferences and gatherings.

★ Selected

Explore Opportunities

If there’s something you’re interested in doing that you don’t see on here, let us know. We love hearing new ideas and finding ways for you to use BBYO as a platform for good. We believe that every member can add unique value to enhance our Order and the global Jewish community. We need your help to make that happen.

Meet the International Leadership Network (ILN)

95th Grand Board of the Aleph Zadik Aleph & 75th International Board of the B'nai B'rith Girls

Le Grand Conseil du Aleph Zadik Aleph et le Conseil international du B'nai B'rith Girls font avancer le mouvement dans plus de 50 pays tout en soutenant plus de 700 chapitres pour qu'ils soient les foyers les plus solides possibles pour les adolescents juifs du monde entier.

Emily

Kolodney

Lonestar

75e Anita M. Perlman International N'siah

Mia

Buchband

Wisconsin

75ème édition de l'International S'ganit

Michelle

Tanner

Le lac Ontario

28ème édition de l'International Aym Ha'Chaverot

Lindsay

Sharman

Grand Atlanta

75ème édition de la Mazkirah internationale

Jill

Goldwasser

Mid-America : Louis

31e Chélicha internationale

Rose

Leveen

Evergreen

2e Gizborit international

Adam

Weintraub

Grand Atlanta

95ème Grand Aleph S'gan

Dov

Facteur

Région Centre Ouest

29e Grand Aleph Moreh

Kian

Roy

Nord de l'Oklahoma au Texas

95e Grand Aleph Mazkir

Glenn

Randall

Mid-America : Louis

31ème Grand Aleph Shaliach

Ethan

Libéré

Nord de l'Oklahoma au Texas

2e Grand Aleph Gizbor

Advisors Task Force

This task force will partner with BBYO professionals to develop new ideas and resources for advisor retention, training, and recognition.

Charlotte Beede, Manhattan
Hannah Borenstein, South Jersey
Daniel Kaplan,
North Texas Oklahoma
Fana Schoen, Liberty
Leah Shvedova, Northern Region East: Northern Virginia

Aleph Engagement Task Force

This task force will work with Alephs and BBYO professionals to advance BBYO's engagement, recruitment, hosting, and program strategies to reach, inspire, and involve more Jewish teen males.

Dylan Brown, Lake Ontario
Chase Flagel
, Greater Atlanta
Ben Goldman
, Greater Jersey Hudson River: Central
Ian Hammer
, Mid-America: Kansas City
Ben Pizov
, Keystone Mountain
Cole Pressler
, Evergreen
Sebestian Szulman
, Argentina
Ethan Weisblatt
, Lonestar

Chapter Leadership Training Conference (CLTC) Coordinators

CLTC Coordinators are among the most innovative, thoughtful, and passionate Alephs and BBGs who serve as role models and teachers for BBYO's underclassmen. Coordinators recruit to fill their session, build and facilitate training blocks and programs, and steward the freshman class at International Convention.

Emily

Blumberg

Le Suffolk de Nassau

CLTC 8 BBG Coordinator

Ari

Krupnick

Est : Virginie

CLTC 8 AZA Coordinator

Alex

Schiff

Montagne Rocheuse

CLTC 7 AZA Coordinator

Denisse

Hojman

Argentine

CLTC 7 BBG Coordinator

Dov

Facteur

Région Centre Ouest

CLTC 6 AZA Coordinator

Liat

Perlman

Evergreen

CLTC 6 BBG Coordinator

Michelle

Tanner

Le lac Ontario

CLTC 5 BBG Coordinator

Jacob

Harris

Côte d'or

CLTC 5 AZA Coordinator

Matthew

Buchalter

United Kingdom and Ireland

CLTC 4 AZA Coordinator

Allison

Stern

Grand Midwest

CLTC 4 BBG Coordinator

Sam

Isle

Liberté

CLTC 3 AZA Coordinator

Merrill

Kassanoff

Lonestar

CLTC 3 BBG Coordinator

Ben

Cohen

Région Centre Ouest

CLTC 2 AZA Coordinator

Maya

Zucker

Greater Jersey Hudson River: Central

CLTC 2 BBG Coordinator

Benjamin

Cook

Nord de l'Oklahoma au Texas

CLTC 1 AZA Coordinator

Rebecca

Barnholtz

Mid-America : Louis

CLTC 1 BBG Coordinator

Explore Israel Committee

The Explore Israel Committee (EIC) serves as a hub of idea generation, open conversation, and resource collection to bring Israel awareness and dialogue to the AZA & BBG experience around the world. Through small group work in Chevrutah on passion projects, the EIC elevates the frequency and strengthens the content of Israel-centric programming.

Tali

Cherashensky

Israel

Explore Israel Committee Chair

Ethan

Fine

Nord de l'Oklahoma au Texas

Explore Israel Committee Chair

Garett

Nogid

Le Suffolk de Nassau

Explore Israel Committee Chair

Samantha

Wampold

Evergreen

Explore Israel Committee Chair

Presley Beck, Greater Jersey Hudson River: Central
Louis Berman, Great Midwest
Noga Brauner, North Florida
Ilana Chase, South Jersey
Dalia Deshe, Greater Atlanta
Josh Elkin, Wisconsin
Sol Fiterman, Argentina
Pearly Gal-edd, Northern Region East: DC
Shira Gold, Rocky Mountain
Andrew Goldberg, Connecticut Valley
Ariella Golden, Mountain
Jake Green, North Texas Oklahoma
Lauren Huttner, Rocky Mountain
Daniel Kaplan, North Texas Oklahoma
Ryan Kassanoff, North Texas Oklahoma
Ryan Kertzner, Nassau Suffolk
Lara Kwiatkowski, Argentina
Mateo Levin, Manhattan
Romi Levy, South Jersey
Artie Mackey, Northern Region East: DC
Michelle Mally, Miami
Milton Mosk IV, Lonestar
Jacob Peri, Kentucky Indiana Ohio
Eli Pisk, Liberty
Maya Pollack, Northern Region East: DC
Amanda Press, Great Midwest
Joseph Rasamat,
New England
Adam Safier, South Jersey
Holly Scharlop, Nassau Suffolk
Joshua Schreiber, Michigan
Zoe Sherman, Nassau Suffolk
Corey Siegel, Liberty
Avery Stark, Gold Coast
Maya Taylor, Northern Region East: Baltimore
Zohar Tsameret, Mountain
Sara Vero, Hungary
Kaylee Zaveduk, Great Midwest
Jeremy Zoller, Greater Jersey Hudson River: Northern
Olivia Zuzenberg, Argentina

Genocide Education Committee

This committee will advocate for, support, and endorse Holocaust and genocide education legislation on state and local levels. In addition to the above, this group will create resources for all Alephs and BBGs to use to advocate in their home communities and beyond.

Sydney

Hammerman

Lonestar

Genocide Education Chair

Barak

Reibman

Evergreen

Genocide Education Chair

Tuval Basher, North  Florida    
Gabriel Friedman, Mountain    
Margalit Goldberg, Rocky Mountain    
Sydney Hammerman, Lonestar    
Abbie Johnson, Evergreen  
Ryan Kassanoff, North Texas Oklahoma   Keren Lutfak, Lonestar    
Michelle Mally, Miami    
Garett Nogid, Nassau Suffolk    
Anna Okum, Kentucky Indiana Ohio    
Olivia Potier, Eastern: North Carolina    
Joseph Rasamat, New England    
Barak Reibman, Evergreen

Global Leadership Academy

The Global Leadership Academy (GLA) prepares an elite cohort of Jewish teens from around the world with marketable leadership skills and experiences that are transferable throughout their lives. Learn more about the GLA.

Gabriella

Cohen

Région Nord Est : Baltimore

Global Leadership Academy Cohort Member

Lauren

Frankal

United Kingdom & Ireland

Global Leadership Academy Cohort Member

Noah

Galper

Côte d'or

Global Leadership Academy Cohort Member

Jorge

Gherson

Peru

Global Leadership Academy Cohort Member

Zev

Gordman

Mid-America: Omaha

Global Leadership Academy Cohort Member

Leon

Jasqui

Mexique

Global Leadership Academy Cohort Member

Jonas

Kannady

États du coton

Global Leadership Academy Cohort Member

Juliet

Klatsky

Nord de l'Oklahoma au Texas

Global Leadership Academy Cohort Member

Sophie

Krajmalnik

Nord de l'Oklahoma au Texas

Global Leadership Academy Cohort Member

Lara

Kwiatkowski

Argentine

Global Leadership Academy Cohort Member

Rose

Mulligan

Montagne

Global Leadership Academy Cohort Member

Matias

Rosenblatt

Argentine

Global Leadership Academy Cohort Member

Monica

Sacal

Mexique

Global Leadership Academy Cohort Member

Rebecca

Safra

Région Nord Est : DC

Global Leadership Academy Cohort Member

Tatjana

Stojković

Serbia

Global Leadership Academy Cohort Member

Ravid

Vaknin

Colombia

Global Leadership Academy Cohort Member

Victor

Vernick

Liberté

Global Leadership Academy Cohort Member

Mimi

Wolk

Greater Jersey Hudson River

Global Leadership Academy Cohort Member

Gonzalo

Zilberman

Argentine

Global Leadership Academy Cohort Member

Inclusion Committee

The Inclusion Committee broadens inclusivity support at every level of our Movement. Together, teens and professionals will work to identify safe and supportive ways that the BBYO experience can continue to improve to support all teens.

Jared

Klein

Manhattan

Inclusion Captain

Arielle

Loewinger

United Kingdom & Ireland

Inclusion Captain

Arianna Alamo, Nassau Suffolk
Brandon Bowman, Liberty
Samantha Breen, Nassau Suffolk
Lucas Ciocan, Argentina
Shira Cohen, Connecticut Valley
Sam Deutsch, Mid-America: St. Louis
Eliza Faigin, Michigan
Ilanna Feldman, North Texas Oklahoma
Sol Fiterman, Argentina
Jami Fogel, Liberty
Julia Freedman, Great Midwest
Liana Friedman, Pacific Western
Pearly Gal-edd, Northern Region East: DC
Ariella Golden, Mountain
Sabrina Gorodetzky
, Argentina
Alexa Gotsdiner, North Texas Oklahoma
Brenen Grossman, Liberty
Sydney Harker, Michigan
Daphne Kaplan, Northern Region East: DC
Lauren Katz, Greater Atlanta
Yael Kelley, Central Region West
Abigail Kraden, Northern Region East: Northern Virginia
Michelle Mally, Miami
Hannah Marken, Northern Region East: DC
Sara Marks, Mid-America: St. Louis
Tess Mellinger, Northern Region East: Northern Virginia
M. Rose Mulligan, Mountain
Anna Okum, Kentucky Indiana Ohio
Amanda Press, Great Midwest
Barak Reibman, Evergreen
Emily Renco, Kentucky Indiana Ohio
Emma Rethy, Northern Region East: DC
Tess Rittenberg, Rocky Mountain
Emma Rosman, Northern Region East: Northern Virginia
Bri Rotker, Northern Region East: DC
Laura Rymberg, Argentina
Jacob Schneider, Nassau Suffolk
Miriam Schwitzer, North Texas Oklahoma
Gina Shapiro, Pacific Western
Sadie Sherman, Manhattan
Olivia Zuzenberg, Argentina

International Convention (IC) Steering

Hundreds of Alephs and BBGs from around the world invest their time to build thousands of hours’ worth of content for our Movement’s biggest moment—International Convention. The IC Steering team provides opportunities including program building, operations, logistics, event management, hospitality, facilitation, and more.

Assistants administratifs

Basha

Baran

Mid America : Kansas City

Expérience Assistant administratif

Sophie

Baron

Nord de l'Oklahoma au Texas

Assistant administratif du J-Lab

Tuval

Basher

Le nord de la Floride

Assistant administratif des opérations

Sam

Blauer

Evergreen

Assistant administratif des parties prenantes

Dylan

Brown

Le lac Ontario

Assistant administratif des parties prenantes

Caroline

Carter

Montagne

Assistant administratif de talent

Jack

Chasin

Grand Atlanta

Assistant administratif de talent

Kelly

Fagel

Grand Midwest

Kabbalat Shabbat Assistant administratif

Chase

Flagel

Grand Atlanta

Expérience Assistant administratif

Gabe

Friedman

Montagne

Kabbalat Shabbat Assistant administratif

Margalit

Goldberg

Montagne Rocheuse

Shabbat Samedi matin Assistant administratif

Kaitlyn

Goldstein

Mid-America : Louis

Expérience Assistant administratif

Ian

Marteau

Mid-America : Kansas City

Assistant administratif à la programmation

Simon

Hanono

Mexique

Shabbat Samedi matin Assistant administratif

Jack

Hyams

Liberté

Expérience Assistant administratif

Fisher

Isenberg

Evergreen

Assistant administratif des opérations

Sam

Isle

Liberté

Assistant administratif de talent

Abbie

Johnson

Evergreen

Assistante administrative pour la journée LEADS

Ryan

Kassanoff

Nord de l'Oklahoma au Texas

Assistant administratif du J-Lab

Dalia

Kolova

Bulgarie

Assistant administratif des parties prenantes

Katie

Kort

Montagne

Assistant administratif des parties prenantes

Jake

Lazar

Montagne Rocheuse

Assistante administrative pour la journée LEADS

Samantha

Levine

Région Nord Est : DC

Assistant administratif des opérations

Olivia

Potier

Est : Caroline du Nord

Assistant administratif à la programmation

Joseph

Rasamat

Nouvelle-Angleterre

Assistant administratif des opérations

Ben

Sklar

États du coton

Assistant administratif à la programmation

Allison

Stern

Grand Midwest

Assistant administratif à la programmation

Becca

Zeltsman

Le Suffolk de Nassau

Assistant administratif de talent

Captains and Coordinators

Noa

Abramov

Autriche

Capitaine de talent

Alisabella

Ackermann

Nord de l'Oklahoma au Texas

Coordinateur de la Semaine mondiale des ambassadeurs et président du BNT hôte

Ron

Aladjem

Bulgarie

Coordinateur de la Semaine mondiale des ambassadeurs

Eli

Anderson

Nord de l'Oklahoma au Texas

Capitaine de l'Oneg

Charlotte

Beede

Manhattan

Capitaine de la vitrine du chapitre

Hannah

Borenstein

Jersey Sud

Coordinateur du marketing de la marque

Isabelle

Borr

Michigan

Coordinateur du Leadership sportif

Benjamin

Budenstein

Est : Dixie

Coordinateur du Leadership sportif

Benjamin

Cook

Nord de l'Oklahoma au Texas

Coordinateur de la Semaine mondiale des ambassadeurs et président du BNT hôte

Max

Coppola

Le Suffolk de Nassau

Coordinateur du marketing de la marque

Haley

Derdiger

Nord de l'Oklahoma au Texas

Capitaine expérimenté

Linda

Dorazilova

Balkans : République tchèque

Capitaine de la journée LEADS

Berk

Eraltan

Turquie

AZA & BBG Sépare le capitaine

Farrah

Fuld

Grosse pomme

Capitaine de la vitrine du chapitre

Mitchell

Garber

Le lac Ontario

Capitaine de la journée LEADS

Karina

Allemand

Lituanie

Coordinateur de la Semaine mondiale des ambassadeurs

Joseph

Gourévitch

Nord-Ouest du Canada

Institut d'enrichissement juif : BBYO Coordinateur de Sings

Jacob

Harris

Côte d'or

Capitaine de talent

Natalie

Huttner

Montagne Rocheuse

Capitaine de la vitrine du chapitre

Talia

Kaganovsky

Liberté

Institut d'enrichissement juif : Coordinateur de la pleine conscience

Seth

Kassanoff

Nord de l'Oklahoma au Texas

Coordinateur de la Semaine mondiale des ambassadeurs et président du BNT hôte

Ari

Krupnick

Est : Virginie

Capitaine expérimenté

Michelle

Mally

Miami

Institut d'enrichissement juif : Coordinateur de Stand UP

Tess

Mendelson

Région Nord Est : DC

Capitaine de la journée LEADS

Elias

Miller

Région Nord Est : Virginie du Nord

Capitaine de la vitrine du chapitre

Garett

Nogid

Le Suffolk de Nassau

Institut d'enrichissement juif : Coordinateur d'Explore Israël

Daniel

Pearlman

Est : Caroline du Nord

Institut d'enrichissement juif : Coordinateur de Stand UP

Wesley

Pergament

Le Suffolk de Nassau

Capitaine de talent

Zach

Rosenberg

Jersey Sud

Coordinateur de la croissance du mouvement

Sam

Rubin

Région Nord Est : Baltimore

Capitaine de la journée LEADS

Haley

Ryan

Kentucky Indiana Ohio

Institut d'enrichissement juif : BBYO Coordinateur de Sings

Yael

Schuller

Nord de l'Oklahoma au Texas

Coordinateur de la Semaine mondiale des ambassadeurs et président du BNT hôte

Brooke

Schwartz

Côte d'or

Capitaine de talent

Gina

Shapiro

Pacifique Ouest

Institut d'enrichissement juif : Coordinateur d'Explore Israël

Jason

Shapiro

Le Suffolk de Nassau

Capitaine de l'Oneg

Jennifer

Silvemran

Côte d'or

AZA & BBG Sépare le capitaine

Blake

Argent

Nord de l'Oklahoma au Texas

AZA & BBG Sépare le capitaine

Samuel

Starr

Nord de l'Oklahoma au Texas

Capitaine de talent

Alisa

Acier

Grand Atlanta

Capitaine de l'Oneg

Naomi

Tamir

Allemagne

Coordinateur de la Semaine mondiale des ambassadeurs

Marlie

Thompson

États du coton

AZA & BBG Sépare le capitaine

Noah

Vermes

Jersey Sud

Capitaine de la vitrine du chapitre

Ava

Pays de Galles

Wisconsin

Capitaine de l'Oneg

Ashley

Weinstock

Liberté

Capitaine de talent

Jared

Wilen

Jersey Sud

Institut d'enrichissement juif : Coordinateur de la pleine conscience

David

Wolf

Evergreen

Capitaine de la vitrine du chapitre

Olivia

Ziegler

Evergreen

Coordinateur de la croissance du mouvement

Olivia

Zuzenberg

Argentine

Coordinateur de la Semaine mondiale des ambassadeurs

Vitrine des chapitres

Avery Baker, Nassau Suffolk
Abigail Britton-Lowden, Ohio Northern
Evelin Cloth, South Jersey
Dara Cohen, North Florida
Scott Dunn, Greater Atlanta
Paige Edelheit, Great Midwest
Sol Fiterman, Argentina
Carly Fowler, South Jersey
Hannah Freed, North Texas Oklahoma
Samuel Goldfinger, Mountain
Ben Goldman, Greater Jersey Hudson River: Central
Vernon Griner, Red River
Gabi Grob, Liberty
Candela Halpern, Argentina
Kaya Haymann, North Texas Oklahoma
Maxwell Hoffman, Mid-America: North Star
Lauren Katz, Greater Atlanta
Talia Laizerovich, North Texas Oklahoma
Rachel London, North Texas Oklahoma
Jessica Nirschel, Connecticut Valley
Ester Nugis, Estonia
Naomi Presken
, Rocky Mountain
Yuval Reznik, North Texas Oklahoma
Elana Rubanenko, Ohio Northern
Saunder Saffran, Connecticut Valley
Dylan Shefman, Michigan
Sloane Sirota, South Jersey
Maya Solomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Danny Williams, Michigan
Sydney Wynne, Eastern: Virginia

J-Lab

Ethan Applefeld, Ohio Maya Biskowitz du nord
, Wisconsin
Josh Elkin, Wisconsin
Alana Fabregas, Nassau Suffolk
Melanie Halbert, Liberty
Elana Kravitz
, Est : Caroline
du Nord Emily Margolis, Nassau Suffolk
Annie Morgan, Eastern : Caroline du Nord
Olivia Raykhman, Eastern : Caroline du Nord
Dylan Shefman
, Michigan
Aleksander Solarov, Balkans
Celia Steinhauer, Evergreen
Noam Yaari, Lonestar

Kabbalat Shabbat

Aliyah Blasband, North Texas Oklahoma
Samantha Breen, Nassau Suffolk
Lila Caplan, New England
Danielle Feldman, Manhattan
Yael Fine, North Texas Oklahoma
Melissa Hans, Liberty
Dani Holstein, Great Midwest
Leah Kaplan, Eastern : Virginia
Daphne Kaplan, Région Nord Est : DC
Sasha Keizler, Nouvelle-Angleterre
Yael Kelley
, Région centrale Ouest
Jordanie Klein, Liberty
Brooke Kraizer, Mid-America : Louis
Charlotte Leigh, Nassau Suffolk
Keren Lutfak, Lonestar
Michelle Mally, Miami
Emily Margolis, Nassau Suffolk
Ari Meyer, région Nord Est : DC
Madeline Miller, Rocky Mountain
Amanda Press, Great Midwest
Ognjena Ratković, Balkans : Serbie
Olivia Raykhman, région Est : Caroline du Nord
Abby Rosenberg
, Région Nord Est : Baltimore
Claudia Sachs, région Est : Virginia
Adam Safier, Jersey Sud
Danielle Schwartz, Great Midwest
Erin Seidman, Big Apple
Andrew Shea, Nassau Suffolk
Sadie Sherman, Manhattan
Molly Simon, région Est : Caroline
du Nord Hallie Sternblitz, Texas Nord Oklahoma
Zohar Tsameret, Montagne
Samantha Wampold, Evergreen

Journée LEADS

Alyse Altberger, Northern Region East: Baltimore
Leah Applebaum,
Gold Coast
Sophie Baron
, North Texas Oklahoma
Jaden Baumel, North Texas Oklahoma
Noah Berger, Northern Region East: DC
Emily Blumberg, Nassau Suffolk
Mia Braiter, Greater Atlanta
Hannah Cantor, Rocky Mountain
Zac Cantor, Mid-America: St. Louis
Lily Cohen, South Jersey
Sidney Cohen, Northern Region East: DC
Benjamin Csaszar, Hungary
Emma Dorfman, Nassau Suffolk
Sophie Eizen, Michigan
Solomon Ellis, Evergreen
Eliza Faigin, Michigan
Anna Ferdkoff, Great Midwest
Evan Frumkin, Mid-America: Kansas City
Sophie Gaer, Gold Coast
Andrew Goldberg, Connecticut Valley
Ariella Golden, Mountain
Alana Gordon, Northern Region East: Baltimore
Jenna Greenberg, Lonestar
Alec Grosswald
, Greater Atlanta
Melanie Halbert, Liberty
Sydney Hammerman, Lonestar
Izzie Haymann, North Texas Oklahoma
Lexi Herz, Big Apple
Grace Hirshfeld, North Florida
Lee Karlinsky, North Florida
Grant Katz, North Texas Oklahoma
Aiden Kauffman, North Texas Oklahoma
Sasha Keizler, New England
Ryan Kertzner, Nassau Suffolk
Sydney Klapman, Great Midwest
Mandi Kurtz, Nassau Suffolk
Abigail Lev, Nassau Suffolk
Jake Lewis, Nassau Suffolk
Emily Margolis, Nassau Suffolk
Olivia Martin, North Texas Oklahoma
Steven Mendelsohn, North Texas Oklahoma
Madeline Miller, Rocky Mountain
Estee Moss, Michigan
Maya Oppenheim, Great Midwest
Daniela Ostrov, Great Midwest
Allie Paige, Great Midwest
Lulu Perel, Gold Coast
Shoshana Ploetz, Kentucky Indiana Ohio
Amanda Press, Great Midwest
Ognjena Ratkovic
, Balkans: Serbia
Oren Rauch, Lonestar
Manor Raviv, Central Region West
Max Reinstein, Northern Region East: DC
Taylor Rosenblatt, Big Apple
Bri Rotker, Northern Region East: DC
Marc Rosenthal, Greater Atlanta
Jacob Sacks, Evergreen
Arielle Salomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Fana Schoen, Liberty
Sophie Seigel, Connecticut Valley
Jenna Shaps, Kentucky Indiana Ohio
Hayley Stern, Rocky Mountain
Leah Stoller, North Texas Oklahoma
Asher Sudit, Mountain
Annael Toledano, Gold Coast
Zohar Tsameret, Mountain
Leah Weinstock, Eastern: Virginia
Sami Weiss, North Florida
Danny Williams, Michigan
Sam Zola, Evergreen

Oneg

Allison Comess, Eastern: Virginia
Sidney Cohen, Northern Region East: DC
Zach Askarinam, Northern Region East: DC
Ian Axelrod, Mid-America: Kansas City
Emily Cohen, Northern Region East: DC
Lily Cohen, South Jersey
Dalia Deshe, Greater Atlanta
Noga Eitam, Kentucky Indiana Ohio
Malka Engbar, Rocky Mountain
Sarah Frydman, North Texas Oklahoma
Riley Goldstone, Manhattan
Izzy Jacobson, Liberty
Dina Kalderon, Balkans: Serbia
Sierra Kaplan, Big Apple
Sadie Karp, Manhattan
Abigail Kaufman, Mid-America: Omaha
Lexie Lowey, North Texas Oklahoma
Grace Malinger, Kentucky Indiana Ohio
Maya Pollak, Northern Region East: DC
Will Rome, Connecticut Valley
Sam Rosenberg, Liberty
Charlie Rosin, South Jersey
Laura Rymberg, Argentina
Julia Sisko, Pacific Western
Olivia Steinberg, Liberty
Hadassah Sternfeld, Eastern: Dixie
Jacob Wanger, Mountain
Tyler Winter, Big Apple
Jonah Yurman, Mid-America: Kansas City

Services du samedi matin

Alyse Altberger, Région Nord Est : Baltimore
Rylie Baumohl, Greater Atlanta
Lindsey Brilliant, Région Nord Est : DC
Ansley Brody,
Mid-America : Louis
Meghan Cohen
, Greater Jersey Hudson River : Central
Shira Cohen,
Connecticut Valley
Andrew Daitch
, North Texas Oklahoma
Alana Fabregas, Nassau Suffolk
Nora Feinberg, Mountain
Ilanna Feldman
, North Texas Oklahoma
Anna Ferdkoff
, Great Midwest
Ellie Garfunkel
, Kentucky Indiana Ohio
Zoe Green, Pacific Western
Melanie Halbert, Liberty
Kate Halushka
, Northern Region East : Baltimore
Jeremy Hasson
, région Nord Est : DC
Olivia Kittrell, Nassau Suffolk
Emily Korenman
, North Texas Oklahoma
Kiara Matzkin
, Argentina
Rose Mulligan, Mountain
Dani Portnoy
, Northern Region East : DC
Dalia Right,
Lake Ontario
Maxwell Rosenfeld
, Liberty
Hayley Rothbart
, Pacific Western
Joshua Schreiber
, Michigan
Perri Schwartz, Greater Atlanta
Aliyah Schwarz
, North Texas Oklahoma
Mason Solomon
, Gold Coast
Sivan Stave
, Lake Ontario
Daniel Szekely
, Hungary
Noah Walter
, Greater Atlanta
Bobby Wein
, Michigan
Rachel Wolk, Big Apple
Noam Yaari
, Lonestar
Jeremy Zoller
, Greater Jersey Hudson River : Nord

Expérience des seniors

Rebecca Bienstock, Michigan
Sarah Levy,
Liberty
Rebecca Barnholtz,
Mid-America: St. Louis
Jacob Bloom,
South Jersey
Ian Caplan,
Keystone Mountain
Tami Govrin,
North Texas Oklahoma
Max Reinstein,
Northern Region East: DC
Emily Renco,
Kentucky Indiana Ohio

Sommet du leadership sportif

Evan Bookbinder, Liberty
Lucas Ciocan, Argentine
Eddie Horwitz, Eastern : Caroline
du Nord Izzy Jacobson, Liberty
Maya Pollack, Région Nord Est : DC

International Service Fund Committee

The International Service Fund (ISF) Committee educates Alephs and BBGs around the world on fundraising for the ISF (AZA & BBG's Treasury) and helps with annual campaigns to raise money for the fund.

Maya Biskowitz, Wisconsin
Carson Busch, Mid America: St. Louis
Lucas Ciocan, Argentina
Lily Cohen, South Jersey
Anya Dippold, Eastern: North Carolina
Laine Farber, Great Midwest
Rachel Galin, Ohio Northern
Arielle Galinsky, New England
Samuel Goldfinger, Mountain
Samantha Goldstein, Nassau Suffolk
Alex Goodstein, Nassau Suffolk
Melanie Halbert, Liberty
Jeremy Hasson, Northern Region East: DC
Sara Jackrel, Manhattan
Sydney Klapman, Great Midwest
Carly Kulick, Gold Coast
Lara Kwiatkowski, Argentina
Jake Lazar, Rocky Mountain
Isabella London, New England
Keren Lutfak, Lonestar
Emily Margolis, Nassau Suffolk
Tess Mellinger, Northern Region East: Northern Virginia
Estee Moss, Michigan
Lawrence Osher, Nassau Suffolk
Stella Pintar, Lonestar
Eli Pisk, Liberty
Amanda Press, Great Midwest
Lara Rattner, Northern Region East: DC
Jonah Richardson, Northern Region East: DC
Adam Safier, South Jersey
Hannah Schreiber, Michigan
Andrew Shea, Nassau Suffolk
Jacob Sinrich, South Jersey
Max Stein, Lonestar
Maya Taylor, Northern Region East: Baltimore
Eric Volgyi, Lake Ontario
Samantha Wampold, Evergreen
Justin Whitney, South Jersey
Kaylee Zaveduk, Great Midwest

Corps de presse

The Press Corps captures stories from around the Movement to provide ongoing updates for The Shofar: The International Newsletter of AZA & BBG, helps build BBYO’s brand, and celebrates initiatives, campaigns, and events from around the Order. You may see members from this team running around at events taking photos, posting on social media, filming videos, and documenting our experiences in any way possible.

Jayson

Alonzo

Liberté

Gestionnaire du centre

Hannah

Alper

Le lac Ontario

Rédacteur en chef

Maya

Elden

Est : Caroline du Nord

Rédacteur en chef

Berk

Eraltan

Turquie

Gestionnaire de contenu : Production vidéo

Ori

Gal

Région Centre Ouest

Rédacteur en chef

Alix

Gilkarov

Autriche

Rédacteur en chef

Yakirah

Mitchel

Michigan

Rédacteur en chef

Ognjena

Ratković

Balkans : Serbie

Gestionnaire du centre

Charlie

Rosine

Jersey Sud

Rédacteur en chef

Emma

Rosman

Région Nord Est : Virginie du Nord

Gestionnaire de contenu : Médias sociaux

Rachel

Rothenberg

Michigan

Responsable des opérations

Lily

Shane

Nord de l'Oklahoma au Texas

Gestionnaire du centre

Zoe

Sher

Mid-America : Kansas City

Gestionnaire du centre

Solana

Wainstein

Argentine

Gestionnaire du centre

Danial

Watts

Est : Virginie

Gestionnaire du centre

Sarah Adams, South Jersey
Angel Andreev, Bulgaria
Jessie Budin, Gold Coast
Hannah Cantor,
, Rocky Mountain
Alp Cen, Turkey
Max Coppola, Nassau Suffolk
Ana Curocichina, AJT: Moldova
Josh Elkin, Wisconsin
Ashley Faber
, Cotton States
Rosie Ezgur, Great Midwest
Eliza Faigin, Michigan
Gabor Fekete, Hungary
Ethan Fine, Mid-America: St. Louis
Sierra Finkelshtain, Lake Ontario
Sol Fiterman, Argentina
Andrew Goldberg, Connecticut Valley
Sarah Goldman, Michigan
Alana Gordon, Northern Region East: Baltimore
Ana Guzowski, Costa Rica
Rachel Hale
, Great Midwest
Jeremy Hasson, Northern Region East: DC
Lauren Heller, Northern Region East: DC
Lexi Herz, Big Apple
Adina Ichilov, Lonestar
Joel Kaplan, Australia
Sierra Kaplan, Big Apple
Seth Kassanoff, North Texas Oklahoma
Lauren Katz, Greater Atlanta
Sydney Klapman, Great Midwest
Ben Koch, Hudson Valley
Dalia Kolova, Bulgaria
Irina Kozak, Ukraine
Alexa Kupor, Central Region West
Benji Lookatch, Wisconsin
Steven Mendelsohn, North Texas Oklahoma
Gabriella Mitchell, North Texas Oklahoma
Estee Moss, Michigan
Barad Nannie, Costa Rica
Erica Negrini, Keystone Mountain
Anna Okum, Kentucky Indiana Ohio
Jacob Pomerantz, Rocky Mountain
Sophie Poritzky, Manhattan
Amanda Press, Great Midwest
Tess Rittenberg, Rocky Mountain
Rachel Rosin, South Jersey
Bella Rosner, Northern Region East: DC
Ben Rozen, Lonestar
Elena Rubens Goldfarb, Northern Region East: DC
Melinda Rubinovitz, Argentina
Arielle Salomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Heather Saxe, Mountain
Mia Scaliter, Argentina
Perri Schwartz, Greater Atlanta
Jason Shapiro, Nassau Suffolk
Stevie Shapiro, Nassau Suffolk
Jenna Shaps, Kentucky Indiana Ohio
Danielle Skibins, Nassau Suffolk
Naomi Tamir, Germany
Danny Tow, Northern Region East: DC
Chase Young, Kentucky Indiana Ohio
Jillian Zimmerman, Nassau Suffolk